Hipoteka ustanowiona na nieruchomości stanowi najbezpieczniejszą formę zabezpieczenia obligacji korporacyjnych. Zwłaszcza jeżeli hipoteka zostanie wpisana na pierwszym miejscu a wartość obciążonej nieruchomości – stanowiącej własność innego podmiotu – jest odpowiednio wysoka. Niemniej również przy tej formie zabezpieczenia niejednokrotnie pojawiały się problemy z dochodzeniem należności z przeterminowanych obligacji. Wynikały one zawsze z opieszałości administratora hipoteki, którego bezczynności blokowała obligatariuszy.
Należy przy tym zaznaczyć, że obligatariusze nie mogą dokonać zmiany osoby administratora hipoteki, choćby ten nie wykonywał swoich obowiązków (więcej na temat praw i obowiązków administratora hipoteki TUTAJ). Tym czasem w przypadku niewykupienia obligacji kluczowym jest szybkie i skutecznego dochodzenia roszczeń.
W związku z powyższym często pojawiało się pytanie, czy jeżeli administrator hipoteki nie podejmuje żadnych działań zmierzających do uzyskania zaspokojenia z przedmiotu zabezpieczenia, to działania takie mogą podejmować bezpośrednio sami obligatariusze.
Odpowiedzi na powyższe pytanie udzielił ostatecznie Sąd Najwyższy w uchwale podjętej w dniu 27.02.2020 (III CZP 55/19). Sąd Najwyższy wyraził w niej pogląd, że każdemu obligatariuszowi przysługuje legitymacja czynna do dochodzenia od dłużnika zaspokojenia rzeczowego z nieruchomości obciążonej hipoteką zabezpieczającą roszczenia z obligacji. Tym samym, każdy obligatariusz może samodzielnie – bez pośrednictwa administratora hipoteki – wytoczyć powództwo o zapłatę, domagając się zaspokojenia bezpośrednio z nieruchomości obciążonej hipoteką.
Przywołana uchwała wprawdzie odnosi się ona do przepisów dawnej ustawy o obligacjach z dnia 29.06.1995 r., jednakże z uwagi na zbliżoną treść aktualnie obowiązujących przepisów wyrażony w niej pogląd jest aktualny.
Uchwałę wraz z uzasadnieniem można pobrać TUTAJ.
Witam,
Jestesmy poszkodowanymi w temacie Gerda Broker – sa zatrzymania i zwizane z tym klopoty – bo jest zatrzymana Ewa Kutyba – ktora jest Administratorem wielu Emitentow – i co w takiej sytuacji zrobic – a tak wogole to Administrator Zabezpieczen jest w sumie fikcja – bo jesli dojdzie do egzekucji z &777 – to wplywa na konto administratora – a ten moze robic co chce jak jest nieuczciwy ???!!!!
Innym tematem jest zmiana Adminitratora – jak w przypadku Optima Developement sp. z o.o. – Administrator zmienil sie z Kutyby na DGFP – ale ten pol roku temu wypowiedzial umowe Optimie, zas ta nie kwapi sie by powolac nowego ?? i owszem uczciwie DGFP jeszcze dziala dla „starych” klientow, ale nowych nie przyjmuje – tak wiec jestesmy w kropce…
Prosze o kontakt bo widze ze jest Pan Ekspertem w temacie !!
Proszę zadzwonić do mnie pod nr 601 153 747.