E-kancelaria – kolejny default na Catalyst

e-kancelaria
e-kancelaria

Zgodnie z komunikatem Zarządu Spółki e-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa S.A. w dniu 26 lutego 2015 r. emitenta nie wykupił wartych 3,93 mln zł obligacji serii L (EKA0215) oraz nie wypłacił odsetek za ósmy okres odsetkowy od rzeczonych obligacji. Nie wskazano przy tym kiedy obligatariusze mogę spodziewać się wypłaty swoich zaległych należności.

Niemniej zgodnie z zapewnieniami „Spółka dokona wypłaty kapitału i odsetek z tytułu obligacji serii L niezwłocznie po pozyskaniu kapitału. Spółka planuje również wypłacić Obligatariuszom odsetki ustawowe za okres od 26 lutego 2015 roku do dnia faktycznego wykupu obligacji (okres, o który zostało przesunięte wypłacenie kapitału i odsetek).”
Źródło 

O możliwości niewykupienia obligacji serii L mówiło się już od dłuższego czasu. E-Kancelaria podejmowała wcześniej próby rolowania długu, jednakże jej starania nie przyniosły efektu. Spółce nie udało się przekonać obligatariuszy do takiego rozwiązania. Źródło

W wykupie obligacji serii L miały pomóc środki pozyskane z emisji obligacji nowej serii S2, których zabezpieczenie miały stanowić wierzytelności wycenione na 250 mln zł. Inwestorzy najwidoczniej nie są zbytnio zainteresowani nowymi obligacjami ponieważ e-Kancelaria bezterminowo przedłużyła zapisy, które pierwotnie miały potrwać do 20 lutego.

Oprócz niewykupionych obligacji serii L, e-Kancelaria ma do spłaty obligacje za około 23,5 mln zł.
Źródło 

E-Kancelaria to jedna z największych w kraju firm windykacyjnych. Jej sieć liczy 11 oddziałów we wszystkich większych miastach w Polsce. E-Kancelaria ma w planach wyjście ze swoją działalnością poza granice kraju, otwierając w tym celu oddziały w Pradze i Bratysławie. Siedziba e-Kancelarii mieści się we Wrocławiu.

5 Replies to “E-kancelaria – kolejny default na Catalyst”

  1. Co Pan radzi drobnym obligatariuszom e-kancelarii Kierować sprawę na drogę sądową. Czy to jest możliwe i opłacalne jak się posiada kilka obligacji?

    • Moja praktyka zawodowa pokazuje, że im szybciej podejmuje się działania zmierzające bezpośrednio do wyegzekwowania należności od emitenta, tym większe jest prawdopodobieństwo odzyskania zainwestowanych środków. Niestety bardzo często obligatariusze zbyt długo zwlekają z podejmowaniem jakichkolwiek czynności. O tym dlaczego najlepiej już teraz wystąpić na drogę sądową można przeczytać w moim komentarzu do sytuacji Uboat-line w artykule opublikowanych na portalu StockWatch.pl (link TUTAJ)
      Fakt posiadania jedynie kilku obligacji nie stoi na przeszkodzie dochodzeniu należności z nich w postępowaniu sądowym. Same koszty też nie są w takim przypadku znaczące, a w wyroku/nakazie sądowym sąd i tak zasądza ich zwrot na rzecz obligatariusza bezpośrednio od emitenta.

  2. Witam, mam 100 obligacji serii EKA0215. Nie godzę się na ich rolowanie, bo to dla mnie żadne rozwiązania i jedynie na tym tracę. Wysłałem już e-Kancelarii przedsądowe wezwanie do wykupu obligacji, ale brak odzewu z ich strony. Czy mógłbym zlecić poprowadzenie sprawy Pana kancelarii? Mieszkam w Płocku i wolałbym nie przyjeżdżać do Wrocławia. Czy w razie przyjęcia zlecenie musiałbym się stawić w Pana kancelarii, czy też można załatwić sprawę zdalnie? Bardzo proszę o kontakt. Sprawa pilna, w tym tygodniu chciałbym już złożyć pozew. Chcę zdążyć przed upadłością bo wtedy pewnie ani złotówki już nie zobaczę.

    • Tak, moja Kancelaria przyjmuje zlecenia na dochodzenie wierzytelności z obligacji e-Kancelarii. Zlecenie sprawy nie wiąże się z koniecznością przyjazdy do Wrocławia. Cała procedura przyjmowania zlecenia może odbyć się za pośrednictwem maili i tradycyjnej poczty. Co więcej przy tego typu sprawach nie ma potrzeby bezpośredniego uczestnictwa w sprawie. Dowód z przesłuchania stron nie jest bowiem przeprowadzany. Niestety podany przez Pana mail jest błędny i nie mogę wysłać do Pana wiadomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*